Који су најзеленији градови на свету? Постоји велики број спискова заснованих на проценту вегетације, одрживости, еколошке прихватљивости итд. Вероватно би сви градови на свету желели да се нађу на списку првих 10, али то је ствар економског развоја, политичке воље и мотивације грађана. Када се ови фактори осигурају, ствари постају много лакше. У наредних неколико постова представићемо неке од градова који се налазе на већини објављених спискова зелених градова. Почећемо са Ослом, Норвешка.
Осло је дефинитивно један од најзеленијих градова на свету пошто је 72,5% града прекривено вегетацијом. У урбаној зони града расте укупно 1.000.000 стабала, која су део око 1.400 км шумских путева и 2.100 км стаза у природи.
Град се обавезао да ће смањити емисију угљеника за 95% до 2030. године. Да ли сте знали да је Осло такође град без аутомобила? Од 2019. приватна моторна возила нису дозвољена у центру града, а повећава се и број људи који путују јавним превозом, бициклом или пешице. Уклоњено је 700 паркинг места и створене су пешачке зоне, бициклистичке стазе и зелене површине. За оне који морају да поседују аутомобил, влада Осла је куповину и поседовање електричних возила учинила веома атрактивним и сада се процењује да је око 60% свих нових путничких аутомобила продатих у овом граду електрично. Ова чињеница учинила је Осло „светском престоницом електричних возила“.
Не само што се тиче саобраћаја, Осло је уложио велике напоре у прикупљању електронске опреме у сврху поновне употребе и рециклаже. Резултат је био да је између 2016. и 2020. од свих одбачених лаптопа, 85% пронашло пут поново у употреби. Само 5% је рециклирано, а 95% је поново употребљено. Коначно, град користи много обновљиве енергије, попут хидроенергије, што износи око 60% његове укупне потрошње енергије.