Назив пројекта: Индикатори урбаног шумског земљишта у функцији Паметног климатског шумарствa
Акроним пројекта: UrbanFoS
Установа која обезбеђује средства: Фонд за науку Републике Србије
Програм: Призма
Трајање: 2023–2026. године
Главни циљ пројекта Индикатори урбаног шумског земљишта у функцији Паметног климатског шумарствa (UrbanFoS) је да дефинише индикаторе деградације земљишта у урбаним шумама, под окриљем концепта климатски паметног шумарства.
Методе које ће бити коришћене јесу: испитивање физичко-хемијских и механичких карактеристика земљишта, лабораторијске и теренске симулације потенцијалних климатских сценарија и дефинисање услуга екосистема.
Новина у истраживању: UrbanFoS ће успоставити индикаторе деградације земљишта у урбаним шумама и дефинисаће мере за ублажавање ефеката деградације на основу принципа еколошког инжењеринга и решења заснованих на природи.
Утицај пројекта: Дефинисање индикатора деградације земљишта у урбаним шумама у оквиру концепта климатски паметног шумарства ће допринети прилагођавању и ублажавању климатских промена и антропогеног притиска у урбаним срединама. На овај начин ће урбане шуме испунити своје најважније функције.
Резултати пројекта: Унапређење постојећих система планског газдовања урбаним шумама, као и побољшање стања земљишта у урбаним срединама применом антиерозионих санационих и превентивних мера.
UrbanFoS укључује 6 радних пакета (WP).
UrbanFoS почиње одређивањем осетљивости земљишта на процесе деградације (WP2) идентификацијом постојећег стања вегетације и физичко-хемијских и механичких својстава земљишта у урбаним шумама. На основу резултата добијених лабораторијским и теренским симулацијама потенцијалних климатских сценарија (WP3), дефинисани индикатори биће коришћени за тестирање постојећих индекса деградације који се примењују на шумско земљиште, а одговарајући индекс деградације земљишта за урбане шуме у условима климатских промена биће предложен у оквиру WP5. WP5 ће се бавити промоцијом концепта климатски паметног шумарства утврђивањем мера рестаурације за ублажавање ефеката процеса деградације земљишта по принципу еколошког инжењеринга и решења заснованих на природи. WP4 обухвата дефинисање екосистемских услуга корисних за праћење и процену концепта климатски паметног шумарства ослањањем на методологију PA-BAT+ за процену неекономских, економских, потенцијално неекономских и потенцијално економских вредности урбаних шума. Процес имплементације заснива се на изградњи консензуса како би се осигурала дискусија о вредностима урбаних шума, уз подстицај заинтересованих страна да разумеју различита мишљења и да расправљају о резултатима процене. Радни пакет бр. 6 (WP6) користиће дигиталне стратегије које ће бити развијене током пројекта за интензивнију интеракцију са циљном публиком.